Bebek Kategorisi

Renk Danışmanı Oya Komar ile Renkler Üzerine

Renk Danışmanı Oya Komar ile renkler üzerine bir röportaj gerçekleştirdik. Bireysel renk danışmanlığından renk seçimlerimize, çocuk odalarındaki renklerden giyim zevki oluşturabilmeye pek çok konuda merak ettiklerimizi sorduk.

Oya Hanım merhaba;

Merhaba. Renk bilgimi ve gözlemlerimi paylaşmak için sunduğunuz fırsata şimdiden teşekkür ederim. Çocuklar ve renk seçimleri söz konusu olduğunda ayrıca çok heyecanlanıyorum.

Renk danışmanlığı nedir diye başlayalım o zaman, pek aşina değiliz…

Renk danışmanlığı renk uyumu gerektiren seçimlerde deneme-yanılmaya gerek bırakmaksızın çözüm sunan bir hizmettir. Bireysel giyimden, kurumsal kimliğe, mimariden, üretime farklı alanlara destek olan ve farklı eğitimler gerektiren uzmanlık alt dalları vardır.

Bireysel renk danışmanlığı dediğimizde ne anlamalıyız?

Detaylar
16/04/2018

Çocuklukta Gıda Boğulmalarında Erken Müdahale ve İlkyardım

Gıda boğulmaları çocuklukta sıkça yaşanabiliyor. Çocukluk çağında obezite ülkemizin de gerçeklerinden biri oldu. Buna bağlı gelişen birçok hastalık da maalesef özellikle obez çocukları etkiliyor. Solunum problemi olan obez çocuklar gıdaların soluk borusuna kaçma problemini normal kilodaki çocuklara göre daha fazla yaşıyorlar. Çocuklarda gıda boğulmalarına erken müdahale etmemek ölümle sonuçlanabiliyor.
Çocuklar Neden Gıda Boğulması Yaşayabiliyor?
Çocuklar ağız ve diş gelişimi henüz tamamlanmadığı ilk yıllarda yutma güçlüğü ile gıda boğulmaları yaşayabilirler. Yutma güçlükleri gıda boğulmalarına yol açabilir. Boğulma esnasında öksürükle birlikte yutulanlar çıkarılabilse de bazen ölümle sonuçlanan vakalar da olabilir.
Gıda Boğulmaları Yaşamamak İçin Bu Besinlerden Çocuklarınızı Uzak Tutun
Yemek ile ilişkili boğulma ve ölüm vakaları…

Detaylar
15/04/2018

Çocuk Diş Sağlığı İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Çocuklarımızın hastalıklarını önemsiyoruz ancak iş dişlere geldiğinde biraz ihmalkar davranabiliyoruz. Çocukların diş sağlığı ile ilgili A’dan ‘ye merak edilenleri Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı, Türk Pedodonti Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Senem Selvi Kuvvetli’ye sorduk. Kuvvetli; sağlıkla gülümseyen nesiller için çocuk diş hekimine gitmenin önemini bizimle paylaştı.

Senem Hanım, çocukların diş gelişimi nasıldır? 0-1 yaş, 1 yaş sonrası, 6 yaş sonrası gibi ayırımlar var mı? Ebeveynler nasıl bir takip süreci içinde olmalı?

Bebekler dünyaya –bazı istisnalar dışında- dişsiz gelirler. Yaşamının ilk aylarında dişsiz olan bebeklerin genellikle 6 aylıkken alt ön süt kesici dişlerinin belirmeye başladığı görülür. Aile…

Detaylar
12/03/2018

Eyvah, Çocuğumun Ateşi Düşmüyor

Ateş çocuklarda sıklıkla karşılaşılan, aileleri de telaşlandıran bir durum. Genellikle enfeksiyondan kaynaklanan ateş ile ilgili bilinmesi gerekenleri Yrd. Doç. Dr. Ferit Durankuş anlattı.  ‘’Çocuklarda ateş, genellikle enfeksiyon hastalıklardan kaynaklanır ve önemli bir kısmını virüsler oluşturur. Bu nedenle beden ısısını ölçmek, çocuğun hasta olup olmadığını anlamak için en iyi yoldur. Ateşin normale döndürülmesi, ateşe neden olan hastalığın tedavi edildiği anlamına gelmez. Bu nedenle ateşin nasıl düşürüleceğinin bilinmesi ve vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekmektedir’’ diyor.
Kaç Derecede “Çocuğun Ateşi Var?” Denebilir?
Koltuk altı 37.5 derece veya kulak 37.8 derece üzerindeki değerler ateş olarak tanımlanabilir. Yüksek olmayan ateşte ilaç kullanmak doğru değildir. Bu durumda ilaca başlamadan önce ateş düşürücü…

Detaylar
12/03/2018

Kulak Ağrısının Altında Ne Yatıyor Olabilir?

Kulak ağrısı her yaş grubunda görülebilir. Ağrıya bazen işitme kaybı, kaşıntı, çınlama, dolgunluk hissi, kulakta akıntı gibi yakınmalar da eşlik edebilir. Tıbbi adı otalji olan ağrının altında enfeksiyonlardan travmalara kadar birçok neden bulunabilir. Nedeni ne olursa olsun, kulak ağrılarında, özellikle de çocuk kulak ağrılarında hemen bir doktora görünmekte fayda var.

Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Aras Şenvar, kulak ağrılarının altında yatan 8 önemli nedeni şöyle sıralıyor…

 

Orta Kulak Enfeksiyonu

 

Özellikle çocuklarda kulak ağrısının en çok görülen  nedenini orta kulak enfeksiyonları Genellikle nezle, grip, anjin gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarını takip eden günlerde ortaya çıkan kulak ağrısına ateş, akıntı, işitme…

Detaylar
12/03/2018

Erken Yaşta Göz Muayenesi ile Şaşılık Tedavi Edilebiliyor

Çocuklarınızı erken yaştan itibaren rutin olarak göz muayenesine götürmeniz büyük önem taşıyor. Böylelikle hafif seviyede olan kimi göz hastalıkları erken teşhis edilerek bunlarla ilgili önlem de alınabiliyor. Şaşılık da bunlardan biri.
Okul Öncesi Dönemde Doktor Ziyareti Şart
Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehdi Süha Öğüt;  “Şaşılığın tedavisinde gecikilmemelidir. Ne kadar erken düzeltilir ise görme gelişimi o kadar iyi olur. Ancak bunun için çocuğun muayenesinin çok iyi yapılabilmesi ve kayma miktarının ve göz hareketlerinin çok iyi değerlendirilmesi gerekir” diyor.

Çocukluk döneminin sık rastlanan hastalıklarından olan şaşılıkta; gözlerden biri istenilen cisme odaklanırken, diğeri içe, dışa ya da yukarıya doğru kayabiliyor.
Şaşılığın Toplumda Görülme Sıklığı Yüzde 2-4…

Detaylar
08/03/2018

RSV Virüsü Çocukların Yüzde 90’ında Görülüyor

Kar yağışının az olması ve havaların çok fazla soğumaması, tedbirsizlik ile birleştiğinde virüslerin hızla yayılmasına ve hastalıkların daha uzun sürmesine yol açıyor.

Virüslerin en çok bilineni grip olsa da, aslında daha bulaşıcı ve yaygın olan RSV (Respiratuar Sinsityal Virus) virüsü tehlikeli olarak adlandırılabilir.
Virüsler en çok yeni doğan ve prematüre bebekleri tehdit ediyor
Virüs her yaş grubunu tehdit etse de, özellikle yeni doğanlar ve prematüre bebekler en büyük risk grubunu oluşturuyor.

Uz. Dr. İncilay Üstündağ, RSV virüsü ve korunma yolları ile ilgili bilgi verdi.
Çocukların Yüzde 90’ı RSV Virüsü ile Karşılaşıyor
Nasıl bir virüs?

RSV, her yaştan insani tehdit eden, çok yaygın ve bulaşıcı bir virüs.

Nasıl geçer?

İnsandan…

Detaylar
05/03/2018

Özel Gereksinimli Çocuklar İçin Yerde Oyun Terapisi (Floortime)

 Psikolog,  Özel Eğitim Uzmanı Mert Aydınyılmaz ile “Yerde Oyun Terapisi” eğitim metodu hakkında konuştuk.  Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlığı Merkezi’nden Aydınyılmaz özel gereksinimli çocuğun liderliğinde gelişen “floor time” süreci ve faydaları hakkında bizi bilgilendirdi.

 Mert Bey, “Yerde Oyun Terapisi” (Floortime) tam olarak nedir?

Yerde Oyun Terapisi, çocuk psikiyatrı Dr. Stanley Greenspan’ın “Floortime” olarak isimlendirdiği bir terapi tekniğidir. Aynı zamanda başlı başına ayrıcalıklı bir eğitim metodudur. Bu metot ile çocukları bambaşka bir şekilde keşfetme fırsatı yakalarız. Duyusal, duygusal, fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak tüm gelişim alanlarındaki mevcut potansiyellerini ve kapasitelerini keşfetmenin ardından, hazırlanan büyüme ve gelişime yardımcı özel oyunlarımızı çocuğun liderliğinde oynamaya…

Detaylar
02/03/2018

29 Şubat: Görülen Nadir Hastalıklar Günü

29 Şubat Dünya Nadir Hastalıklar Günü kapsamında bir etkinlik düzenlendi. Çocuklarda görülen romatolojik hastalıklar hakkında bilgi veren İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Özgür Kasapçopur, çocuklarda hareket yeteneğiyle birlikte diğer tüm vücut sistemini de etkileyen bu tür hastalıkların erken tanı gerektiğirdiğini ifade etti.  “Bu tür  romatizmal hastalıklar tedavi edilmezse, kalıcı ve sakat bırakıcı eklem değişikliklerine yol açabilir.” diyen Kasapçopur,  erken tanının büyük önem taşıdığını vurguladı.

 

Çocukluk çağında bilinen birçok ana hastalığın yanı sıra tam olarak bilinmeyen hastalıkların da ortaya çıkabildiği ve bu hastalıkların tümünün “nadir” ya da “yetim”hastalıklar olarak tanımlandığına dikkat çeken Prof. Dr. Özgür…

Detaylar
01/03/2018

Kış Aylarında Çocuğunuzu Doğru Giydirmek için Yapmanız Gerekenler

Soğuk havalar geldiğinde anne ve babalar çocuklarını nasıl giydirecekleri konusunda endişe duymaya başlarlar. Çocukların ve bebeklerin yetişkinlere göre daha hassas bünyeleri olduğu doğru. Ama çok fazla korumacı olmak da çocuk için çok doğru bir yaklaşım olmayabilir. Kış aylarında çocuğunuzu doğru giydirmek için yapmanız gereken birkaç şey vardır. Bu adımları izleyerek hem çocuğunuzu soğuktan koruyabilir hem de açık havanın tadını çıkarmasını sağlayabilirsiniz.
Soğuktan Korkmayın
Çocukların ve bebeklerin yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da açık havaya çıkması oldukça önemlidir. Sürekli olarak ev ortamında kalmak çocuk için oldukça sağlıksızdır. Kış aylarında çocuğunuzu doğru giydirmek için yapmanız gerekenleri izleyerek açık havanın tadını çıkarabilirsiniz.

İlk olarak dikkat…

Detaylar
27/02/2018